NATURA-- LA EA ACASA !

Publiziert von TEO , 13. Februar 2011 um 08:42.

Region: Welt » Romania » Muntii Siriului
Tour Datum:11 Februar 2011
Wandern Schwierigkeit: T1 - Wandern
Wegpunkte:
Geo-Tags: RO

Era o zi obisnuita de munca si coboram pe Valea Siriasului.
La un moment dat ,m-am oprit sa ma odihnesc cateva minute pe un bolovan pe malul raului.
In fata mea doua vidre,cred ca era mama cu puiul,au iesit de sub gheata,scuturandu-si blanitele si luind cateva guri de aer,ca mai apoi sa se scufunde iarasi in apa in cautarea hranei.
Am scos rapid camera foto din rucsac si nu stiam ce sa fac mai intai ,fotografii sau un clip video.
Prezenta mea ,acolo pe malul raului nu le-a deranjat nicicum ,pate datorita zgomotului apei,poate datorita concentrarii lor de a gasi un pestisor pentru hrana.
Au reaparut pe gheata,am tras rapid cateva cadre foto,am filmat vreo 30 de secunde si mi-am zis ca este suficient si nu merita sa ma deplasez in urma lor,pentru a nu fi deranjat din acel ritual minunat.
Eram comvins ca putam sa continui ,sa fac zeci de fotografii,dar m-am multumit cu atat.
Seara am postat pe internet trei cadre ,iar a doua zi surpriza mare a fost cand un amic din Elvetia ma intreaba daca fotografiile au fost facute intr-un parc zoo sau in liber ,comfirmandu-mi ca la ei nu mai exista asemenea animale in apele de munte.
I-am raspuns urgent ca sunt fotografii din ,,liber ",concluzionand ca inca in

ROMANIA-NATURA ESTE LA EA ACASA !
Cat va mai dura acest fenomen ?
Tot eu va voi da raspunsul :
-Pana vor ajunge cei cu ATV-urile si cu masinile de teren,sa distruga si ultimul colt de rai.
Cine-i poate opri?
-Sunt destui platiti pentru asta...

Tourengänger: TEO

31 Aug 13
o tura de cateva ore · TEO

Kommentare (2)

Kommentar hinzufügen

gabiavram hat gesagt: Salut.TEO!
Gesendet am 12. November 2011 um 19:39
Ai dreptate , la 18km de Bucuresti in padurea de unde culeg majoritatea ciupercilor, pana acum 2 ani erau cam 50 de caprioare, anul asta nu am mai vazut decat 2-3 in primavara cand frunzisul inca nu crescuse...se pare ca padurarul a obosit sa le mai apere...am fost de curand in Piatra Craiului, pur si simplu au fost defrisate dealuri intregi de padure, in curand vor fi mai multi tigani decat romani!

gabiavram hat gesagt: P.S.
Gesendet am 12. November 2011 um 19:43
Tare dragalase, ai o meserie frumoasa care iti ofera multe surprize din cea mai ramas din salbaticia naturii .

Kommentar hinzufügen»