Route Durau resort-Fantanele chalet-Dochia chalet


Publiziert von gabiavram , 8. Januar 2009 um 19:27.

Region: Welt » Romania » Carpati » Masivul Ceahlau
Tour Datum:24 Juni 2008
Wandern Schwierigkeit: T2 - Bergwandern
Schneeshuhtouren Schwierigkeit: WT3 - Anspruchsvolle Schneeschuhwanderung
Wegpunkte:
Geo-Tags: RO 
Zeitbedarf: 2 Tage
Aufstieg: 1904 m
Abstieg: 900 m
Zufahrt zum Ausgangspunkt:The route starts from the resort Durau, here you can only reach by car, coming from the tail of Lake "Izvorul Muntelui" and passing through the village Ceahlau. (Traseul incepe din statiunea Durau, unde se poate ajunge numai cu masina, venind dinspre coada lacului Izvorul Muntelui si trecand prin comuna Ceahlau)
Unterkunftmöglichkeiten:In the resort Durau are enough places, both in hotels and at many Pensions. On route, you can stay in Fantanele Chalet,Dochia Chalet or at Monastery (In Durau sunt destule locuri de cazare, atat la hoteluri cat si la numeroasele pensiuni. Pe traseu , se poate sta la cabanele Fantanele sau Dochia si la Manastire)

At first, easy climbs on foot among of brook Fantanii and brook Nican ,through a forest of spruce and beech, and some small glades. After several minutes, to cross road that connects between Durau and Izvoru Mountain (closed road cars) and you ascent through the woods, more slowly at first and increasingly more difficult at Fantanele chalet, situated in a large glade, with a quite special view.Follows a smoothly ascent  through a forest of trees, to the place called "La Morminte", which is a little halt, and already can admire the panorama's lake "Izvorul Muntelui".
You climb all the more difficult through the woods, to open an area called - Curmatura Piatra Lata - dominated rock "Furculita" or "Caciula Dorobantului", with beautiful panoramas.
Then the easy ascent through "jnepeni"(small conifers), before you can see, great rock "Panaghia" (70 m), to pass on the basis her, besides Toaca peak (1904 m), meteorological chalet and reaches the central plateau, where you can see a panorama impressive.Path climbs on Lespezi Peak, and after 200 meters, reaching to Dochia Chalet.

(La inceput se urca usor pe piciorul dintre paraul Fantanii si paraul Nican printr-o padure de molid si fag si cateva poieni mici.
Dupa cateva minute se intersecteaza drumul care face legatura dintre Durau si Izvoru Muntelui (drum inchis masinilor) si se urca prin padure, mai domol la inceput si din ce in ce mai greu pana la Cabana Fantanele situata intr-o poiana larga cu o priveliste cu totul deosebita. Urmeaza un urcus lin printr-o padure de brazi pana la locul numit "La Morminte", unde este un mic popas si deja se poate admira panorama spre lacul Izvorul Muntelui
De aici se urca tot mai greu prin padure pana la o zona deschisa - Curmatura Piatra Lata - dominata de stanca "Furculita" sau "Caciula dorobantului", cu panorame minunate.
Apoi se urca usor printre jnepeni, in fata se vede, magnifica, stanca "Panaghia" (70 m), se trece pe la baza ei, pe langa varful Toaca (1904 m), cabana meteorologica si se ajunge pe platoul central unde se deschide o panorama impresionanta. Cararea urca pe varful Lespezi si, dupa 200 m, se ajunge la Cabana Dochia.)


Tourengänger: gabiavram


Minimap
0Km
Klicke um zu zeichnen. Klicke auf den letzten Punkt um das Zeichnen zu beenden

Galerie


In einem neuen Fenster öffnen · Im gleichen Fenster öffnen

T2 WS+ WT1
23 Mär 08
Muntii Ceahlau - 1904m · Sergiu Stoica

Kommentare (4)


Kommentar hinzufügen

TEO hat gesagt: frumos !
Gesendet am 8. Januar 2009 um 19:53
vedetzi ca inceputul a fost destil de simplu...
pozele sant foarte frumoase !
din greseala a-ti pus jurnalul de doua ori,incercati sa-l anulati pe cel fara poze.
SUCCES !
Salutari !- -
TEO

gabiavram hat gesagt: RE:frumos !
Gesendet am 8. Januar 2009 um 20:52
Salut TEO, e cam greu pana ma dumiresc , nu stau bine cu engleza , cred ca am facut un traseu frumos , am incercat sa ma incadrez in cei 20MB disponibili, sa vad acum cum sterg eroarea!

Anna hat gesagt: Bun venit!
Gesendet am 8. Januar 2009 um 20:42
Herzlich Willkommen! Welcome! Benvenuto!

Bella la Romania...

More description of the hike - in your mother tongue is not at all a problem - will be really nice.

Mai multe descriere de o excursie pe jos va fi foarte frumos.

Anna

gabiavram hat gesagt: RE:Bun venit!
Gesendet am 8. Januar 2009 um 20:58
Ciao Anna

O sa dezvolt descrierea, acum incerc sa mai invat cateva manevre .


Kommentar hinzufügen»